MATEJKO - knižnica do vrecka nevidiacich
číslo projektu: 873

Hrdina: Roman Martinovič

Prečo je hrdinom: Romanovou misiou je od roku 1999 prevencia a odstraňovanie sociálnych, informačných a architektonických bariér. V rámci celoslovenského združenia, ktoré založil, pripravoval jedinečné integračné aktivity pre deti a mládež so zrakovým postihnutím. Dnes sa aktívne zaoberá uplatnením nevidiacich a slabozrakých na trhu práce, prevádzkuje aj oceňovanú chránenú dielňu. Bojuje proti neprístupnému designu, ktorý je prekážkou pri využívaní moderných technológií ľuďmi so špecifickými potrebami. To pretavuje aj do Corvusu, ktorý je praktickým riešením pri sprístupnení smartfónov s dotykovou obrazovkou nevidiacim. Ako slabozraký sa vo svojej komunite snaží ísť príkladom, pričom aktivizuje i ostatných.

Organizácia: Stopka n.o.

Okres: Ružomberok

Web: http://www.stopka.sk

Na pošte balík so zväzkami ťažkej knihy. Prinesiete ich domov, prečítate, zabalíte, prihodíte lístok na novú knihu. A zase pošta, domov, čakanie, pošta a nový balík. Toto nie je retro príbeh, ale realita, v akej žijú mnohí nevidiaci dodnes. Ich prístup k literatúre-kultúre je obmedzený ich schopnosťou orientácie i rýchlosťou pošty. Nehovoriac o veľkosti kníh, kde aj Modlitbičky od Rúfusa v Braillovom písme majú cez 2 kg. Spolu s Romanom – vedúcim vývojového tímu, chceme v Stopke vyvinúť jednoduchý hardwarový sťahovač a prehrávač digitálnych kníh, ktorý by mohli používať nevidiaci bez ohľadu na ich technické zručnosti. Knihy im tak z knižnice doručíme za pár minút priamo do ich vrecka.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia