4227

hlasov

Mladí proti fašizmu
číslo projektu: 261

Hrdina: Marek Mach

Prečo je hrdinom: Marek Mach je študentom Gymnázia v Senici. Po voľbách v r. 2016 ako 16-ročný reagoval na hustnúcu spoločenskú atmosféru a radikalizáciu založením web a FB stránky www.mladiprotifasizmu.sk. Ich cieľom je pomáhať mladým ľuďom rozvíjať kritické myslenie, zorientovať sa v historických faktoch a vyvracať dezinformácie, ktoré sa šíria slovenským online priestorom. Obe stránky si rýchlo získali popularitu a dnes ma FB stránky cca 4900 fanúšikov, jednotlivé príspevky majú podľa obsahu príspevku od 3000 do 180 000 zhliadnutí. Web má v čase zverejnenia postov návštevnosť až 33 000 unikátnych návštevníkov. Marek sa výrazne angažuje v priestore prirodzenom jeho generácii a hovorí jej blízkym jazykom.

Organizácia: Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society FOundation

Okres: Senica

Web: http://www.osf.sk

Marekov plán je zachytiť kamerou výpovede pamätníkov holokaustu a historických udalostí najmladšej histórie Slovenska, ktoré by pomohli sledovateľom jeho online stránok s výkladom udalostí, ktoré vyvolávajú interpretačné spory. Okrem časti "orálna história" sa Marek bude venovať produkcii krátkych promo videí pre obsah svojich stránok s cieľom podporiť pro-európsku orientáciu mladých. Treťou časťou je Marekovo "turné" po školách na Slovensku, kde sa s rovesníkmi podelí o svoj pohľad na historické udalosti spolu s presvedčením, že dobrý vlastenec môže kráčať aj inou cestou ako je cesta extrémizmu a nenávisti.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia