108

hlasov

Obnovme Rákociho aleju 100 líp v Zborove
číslo projektu: 832

Hrdina: Milan Železný

Prečo je hrdinom: Pán Železný prežil skutočne plodný život: postavil dom, zasadil nejeden strom, vychoval deti a dočkal sa aj detí ich detí. Tento pán je však naďalej aktívny a činný v mnohých oblastiach. Našej organizácii pomohol pri záchrane unikátnej Rákociho lipy (tilia x rákócziana) a naďalej nám pomáha pri našej snahe o obnovu slávnej Rákociho aleje 100 líp v Zborove. Zúžitkovali sme tak jeho celoživotné skúsenosti so štepením ovocných drevín. Pán Železný je v tomto vychýrený majstrom v celom okolí. Hlavne vďaka nemu sme mohli v roku 2017 vysadiť prvých 9 rákociho lipiek v Zborove a intenzívne pracujeme na tom, aby sa nám náš cieľ podarilo čím skôr naplniť.

Organizácia: ŠOK, o. z.

Okres: Bardejov

Web: http://www.sokoz.sk

Projekt je zameraný na realizovanie druhej etapy obnovy niekdajšej dominanty obce Zborov - slávnej Rákociho aleje 100 líp. V tejto aleji bol objavený aj osobitný kríženec lipy – lipa Rákociho (Tiliaₓrakocziana). Táto významná historická pamiatka zanikla koncom minulého storočia, no pred dvoma rokmi sme s pomocou Arboréta na Borovej Hore vo Zvolene a pána Železného zo Zborova naštepili prvé rákociho lipky. V rámci tohto projektu chceme zabezpečiť dostatočné množstvo lipiek na kompletnú obnovu Aleje v jej historickej podobe. Projektom chceme skvalitniť životné prostredie v obci Zborov a navyše pripomenúť ľuďom slávnu históriu, na ktorú môžu byť právom hrdí.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia