161

hlasov

Tvorivosť našich predkov v živote našich detí
číslo projektu: 940

Hrdina: Andrea Dikácz

Prečo je hrdinom: Andrea Dikácz zaplietla do svojho každodenného života múdrosti prababičiek. Jej snom je, aby osvojené vedomosti zaintegrovala do vyučovacieho procesu základných a materských škôl. Od svojich 13 rokov rada skúšala svoju kreativitu v remeselníckych táboroch v rôznych remeslách. Neskôr aj ona sama učila deti techniky tkania, uzlíkovania, maľovania, tvorby zo šúpolia, ako aj pečenie a zdobenie medovníkov. Popritom propagovala podujatie vlastnými fotografmi a videami. Po skončení štúdia v odbore komunikácie sa stala pomocníčkou Ľudového domu v Salke. Osvojila si tradičné pečenie v murovanej peci, varenie podľa babičkiných receptov, zaváranie bez konzervačných látok aj sušenie ovocia i zeleniny.

Organizácia: Ipeľské kultúrne a turistické združenie

Okres: Nové Zámky

Web: http://www.tajhazipolyszalka.sk

Praktické vedomosti nie sú súčastou učebného plánu na základných školách. S našou školou, ZŠ Salka, 108 žiakov máme už 10 ročnú spoluprácu - oživenie remeselníckej činnosti formou pravidelných torivých dielní v ľudovom dome, aby staré remeslá našich predkov, ktoré sa zachovali v dedine nevymizli, aby mohla mládež ich osvojiť. Tento pilotný program chceme s Vašou pomocou zaviesť aj do dalších piatich škôl pre piatákov. V pravidelných intervaloch nasledovné remeslá budeme učiť cielovej skupine: tkanie kobercov, práce zo šúpolia, z kože, z hliny, hrnčiarstvo, makramé-uzlíkovanie , malovanie tradičných motývov a batikovanie. V súčastnosti budeme s deťmi piecť tradičné jedlá.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia