135

hlasov

Cesta chleba
číslo projektu: 944

Hrdina: Paulina Hajdúchová

Prečo je hrdinom: Pani Paulína nás všetkých opäť naučila vážiť si dnes takú naoko jednoduchú a bežnú vec akou je chlieb. Keď mala 14 rokov, musela piecť chlieb pre celú rodinu, a tak veľmi dobre vie, koľko obety to stojí: vstávať o štvrtej ráno, aby ostatní mali čo na jedenie. Hovorieva: Chlieb má veľkú cenu a ťažko musí človek robiť, aby mal na chlieb. Odovzdáva nám skúsenosti ako piekla v bežný deň ale aj na svadby. Hoci má už naozaj pokročilý vek 90 rokov, ešte stále sa venuje tradičnému pečeniu chleba a svoje umenie učí aj nás mladých. Je našou živou "kuchárskou knižkou" a stále nás sprevádza aj na podujatiach, kde prezentujeme naše jedinečné dedičstvo - hrušovský lepník.

Organizácia: Cesta hrušovských obyčají

Okres: Veľký Krtíš

Web: https://folklorista.sk/2018/09/lepnik-svetom/

V Hrušove, ktorý je známy Hontianskou parádou, na ktorej sa prezentuje umenie, folklór a remeselná zručnosť našich predkov, chceme vybudovať prístrešok pre prezentovanie a výuku pečenia chleba v originálnych hrušovských kamenných peciach. V takejto exteriérovej kuchyni, v ktorej budú umiestnené kamenné pece a sporák na drevo budeme realizovať edukačné aktivity pre školy, škôlky, turistov a všetkých, ktorí si budú chcieť vyskúšať "cestu chleba" - prostredníctvom ukážok a rozprávania o tom, ako bolo najmä v minulosti ťažké zabezpečiť každý deň chlieb na stôl. S pomocou "živých kuchársky knižiek"-gazdín, chceme zmapovať i rozmanitosť v pečení chleba v rôznych regiónoch Slovenska.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia