7

hlasov

Bytčafilm
číslo projektu: 996

Hrdina: Peter Gärtner

Prečo je hrdinom: Peter pôsobí v Bytči ako aktivista už viac ako 10 rokov. V 2008 začal premietať klubové filmy v miestnom kine, pretože si uvedomoval dôležitú úlohu kultúry nielen pre mladých ľudí. Okrem toho pravidelne organizoval divadelné súťaže, na ktorých sa sám ako herec účastnil. Nebyť Petra a nadšencov okolo neho, tak by mieste kino po roku 2010 zaniklo. Vďaka jeho snahe sa však kino podarilo zachrániť, dokonca získal pre kino novú premietačku, kino ožilo a stalo sa skutočným komunitným srdcom mesta. V roku 2015 sa podujal na husársky kúsok urobiť vlastný festival - Hviezdne noci. Po 4 rokoch sa z tohto odvážneho nápadu stal malý zázrak a festival dnes navštevujú ľudia z celého Slovenska.

Organizácia: Filmový klub Bytča

Okres: Bytča

Web: http://www.kinobytca.sk

Počas roka by mala miestna komunita natočiť celovečerný Bytčafilm na princípe kolektívneho diela, teda všetky zložky: herci, technický tím, remeselníci, atď. by mali vzísť z miestnej komunity. Účastníci by sa mali zapájať hlavne v kreatívnej zložke, teda sami tvoriť scenár filmu, čo by viedlo vo výsledku k veľkej pestrosti a k zachyteniu miestnej kultúrnej identity. Film by sa mal natáčať priamo v exteriéroch mesta, čím by sa aj mesto fyzicky dostalo do filmu. Účastníci by boli vedení odbornými lektormi, ktorý by však boli len ich prostredníkmi. Film by mal byť nakoniec uvedený do distribúcie v kinách a stať sa tak svedectvom o celom procese tohto projektu a zvýšiť tak povedomie o Bytči.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia