Dagmar Sváteková

Tanec nie je prekážka, ale vášeň

Dagmar Sváteková bola obyčajná mladá žena s dvoma deťmi a láskou k športu, najmä k behu. Pred šiestimi rokmi sa jej po večernom behu pravdepodobne upchala cievka v mozgu a upadla na dva týždne do kómy. Lekári najprv nevedeli zistiť príčinu tohto stavu. Dávali jej len malú šancu na prežitie. Po prebudení sa nemohla ani hýbať, ani rozprávať.

Tým, že celý život športovala, jej telo bolo zvyknuté sa prekonávať. Vedela, aké to je ísť za hranicu svojich možností, preto verila, že aj tento stav dokáže prekonať. A jej úsilie sa vyplatilo, začala postupne rehabilitovať a podarilo sa jej do určitej miery pohyb aj reč obnoviť.

Kamarát jej raz navrhol navštíviť Tanečný Klub Danube, kde sa venujú aj tancu hendikepovaných. Najprv si myslela, že je to hlúpy nápad. Nevedela si predstaviť, ako bude tancovať na vozíku. Už po prvej hodine videla, aký to má na ňu pozitívny vplyv. Dnes sú to dva roky, čo Dagmar tancuje. Hoci začiatky boli náročné, život bez tanca si už nevie ani predstaviť. Dokáže si život užívať a chce ukázať ľuďom, že to, čo sa jej stalo, pre ňu nie je prekážkou.

Dagmar má heslo: Čo ťa nezabije, to ťa posilní. Čo je však ešte dôležitejšie – najprv musí človek veriť sám v seba, aby v neho mohli veriť i ostatní. Ceníme si bojovnosť hendikepovaných ľudí, ktorí sa nenechajú pohltiť nepriazňou osudu. Preto už 22 rokov podporujeme Tanečný klub Danube Bratislava. Oslovila nás nielen snaha a výkony tanečných párov, ale aj aktivizácia ľudí so zdravotným znevýhodnením v spoločnosti. Sme presvedčení, že práve takýmto spôsobom môžeme týmto ambicióznym ľuďom ukázať, že v nich veríme.

Matej Tóth

Objavte celý príbeh

Mário Adamčík

Objavte celý príbeh

Aj ty máš na to zmeniť Slovensko na modernú krajinu.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia