Mário Adamčík

Vďaka starej láske našiel cestu k vlastnému podnikaniu

Mário Adamčík mal našliapnuté ku kariére grafického dizajnéra, nakoniec sa jeho životnou láskou stala káva. Ako sa k nej dostal?

Kedysi bol Mário zamilovaný do dievčaťa, ktorého snom bolo otvoriť si vlastnú kaviareň v Trnave. Nebol kávičkár a nemal žiadne skúsenosti v podnikaní, no rozhodol sa ísť do toho. Ako mnohí mladí začínajúci podnikatelia, aj oni čelili mnohým prekážkam, akými boli nedostatok skúseností, peňazí či nedôvera inštitúcií a blízkeho okolia. Postupne sa naučili základy podnikania a získali skúsenosti. Rozchodom sa však spoločné podnikanie skončilo.

Nebolo to jednoduché, avšak vášeň pre kávu Mária chytila natoľko, že nebolo cesty späť. Jeho vízia bola jasná – otvoriť si vlastnú kaviareň, tentokrát v Bratislave. Keďže šlo o kaviareň s progresívnym prístupom, začiatky neboli najľahšie. Musel presvedčiť ľudí vo svojom okolí, že jeho spôsob prípravy a servírovania kávy je na svetovej úrovni. Mário sa však nevzdával. Veril, že ak niečo naozaj veľmi chce a vloží do toho všetko, budú mu veriť aj ostatní. Tak sa aj stalo.

My sme Máriovi verili a poskytli sme mu podnikateľský úver prostredníctvom Programu pre začínajúcich podnikateľov. Nápad priniesť do hlavného mesta jedinečnú kaviareň sa nám páčil natoľko, že sme ho podporili pri prvej aj druhej prevádzke. Keďže vieme, že na podnikanie je dôležité mať potrebné know-how, naučili sme Mária finančne plánovať cash flow (rozdiel medzi príjmami a výdavkami). Na rok od nás dostal business účet zadarmo. Aby jeho podnikanie napredovalo, dodnes sa ho snažíme prepájať s ďalšími začínajúcimi podnikateľmi.

Máriovi sa aj vďaka nám podarilo otvoriť si svoju vysnívanú kaviareň. Dnes predáva prémiovú kávu, ktorú obľubuje čoraz väčšia komunita spokojných zákazníkov. V podnikaní sa našiel natoľko, že v Bratislave rozbieha aj svoju druhú prevádzku. A nielen to - Máriovi sa podarilo predať licenciu svojho konceptu do Johannesburgu.

Máriov príbeh je dôkazom, že ak svojmu nápadu naozaj veríte, ste presvedčení o jeho inovatívnosti a prínose pre spoločnosť, je veľká pravdepodobnosť, že mu uverí aj vaše okolie a podporí vás.

Potrebujete aj vy pomôcť s rozbehom vášho výnimočného projektu? Zapojte sa do Programu pre začínajúcich podnikateľov od Slovenskej sporiteľne, objavte možnosti financovania a začnite sa živiť tým, čo milujete.

Matej Tóth

Objavte celý príbeh

Dagmar Sváteková

Objavte celý príbeh

Aj ty máš na to zmeniť Slovensko na modernú krajinu.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia