Matej Tóth

Olympionik s odhodlaním víťaziť

Matej Tóth je slovenský reprezentant v chôdzi na 20 a 50 km a olympijský víťaz. Vďaka svojim úspechom sa pýši titulom najúspešnejšieho slovenského atléta posledného desaťročia. Mať talent je dôležité, ale je to len polovica úspechu. Všetko, čo Matej dosiahol, si musel tvrdo oddrieť.

V roku 2017 mu rozbehnutú kariéru naštrbil škandál. Medzinárodná asociácia atletických federácií upozornila po bežných antidopingových testoch na odchýlku v Matejovom biologickom pase. Išlo o znížené hodnoty hemoglobínu. Netrvalo dlho a Mateja obvinili z krvného dopingu, následne mu zakázali súťažiť. Všetko jeho úsilie bolo razom v troskách.

No on sa odmietol vzdať. Jeho odhodlanie očistiť svoje meno bolo silnejšie ako akékoľvek obvinenie. V tomto zložitom období potreboval podporu a dôveru, ktorá by mu dodala silu pri dokazovaní svojej neviny.

Ako dlhoročný podporovatelia slovenského športu sme mali možnosť spolupracovať s Matejom Tóthom. Vždy sme ho pokladali za špičkového športovca. Nielen pre jeho úspechy, ale aj pre hodnoty, ktorými sa v živote riadi. Fair-play je zásada, ktorou sa ako spoločnosť riadime aj my, a preto sme sa rozhodli Mateja na jeho očistnej ceste podporiť. Na Vianoce 2017 sme využili náš priestor v televízii na Matejovu podporu – poďakoval sa všetkým, ktorí pri ňom stáli v jeho ťažkom období.

Medzičasom sa situácia objasnila a Medzinárodná asociácia atletických federácií sa stotožnila s verdiktom Disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu. Tá tvrdila, že Matej neporušil žiadne z antidopingových pravidiel. Odchýlka, ktorú ukazoval biologický pas, bola len následkom prirodzeného fyziologického stavu Matejovho organizmu.

Myslíme si, že ak niekomu veríte, je dôležité stáť pri ňom aj v ťažkých časoch. Preto sme chceli Matejovi v jeho krušných chvíľach ukázať, že má na to vrátiť sa opäť na svetové dráhy a reprezentovať farby Slovenska. Sme radi, že si opäť v hre, Matej. Držíme ti palce!

Dagmar Sváteková

Objavte celý príbeh

Mário Adamčík

Objavte celý príbeh

Aj ty máš na to zmeniť Slovensko na modernú krajinu.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia